wtorek, 19 lutego 2013

A co wspólnego ma borelioza z jedzeniem?

Takie pytanie zadała mi Uleczka, po przeczytaniu posta „Baba na diecie...”. Spieszę więc z odpowiedzą. Borelioza niewiele, natomiast jej leczenie już tak. I tak, na całym świecie, w tym również w Polsce, istnieją dwie szkoły leczenia boreliozy
1. konserwatywna, akceptowana przez środowisko lekarskie oraz 
2. niekonwencjonalna, kontrowersyjna i zdecydowanie mniej popularna, zwana ILADS. 

Ja zostałam zdiagnozowana już w przewlekłym stadium choroby – nie pamiętam ugryzienia przez kleszcza, więc przy obecnym poziomie świadomości lekarzy, diagnozowanie trwało aż 1,5 roku, przy czym na trop boreliozy naprowadziła mnie przyjaciółka, nie lekarz. Po przeczytaniu setek artykułów, sprawozdań, statystyk, podjęłam decyzję, o leczeniu wg metody ILADS – agresywną i dość ryzykowną. Dodam, że decyzja nie należała do łatwych i wzbudziła skrajne emocje. Wracając do samego leczenia, moja terapia polega na długofalowym (od pół roku do nawet dwóch lat) podawaniu antybiotyków z kilku różnych grup (np. tetracykliny, azytromycyny, cefalosporyny), od 5 do 8 sztuk dziennie (dwa rodzaje), do tego leki na rozbicie cyst, co jest konieczne ze względu na hibernowanie się krętek borelii, czyli przekształcanie się w tzw. formy przetrwalnikowe, co nie pozwala antybiotykom ich zwalczyć. Do tego probiotyki, cały zestaw witamin, magnezu, omega-3, leków wzmacniających odporność. Teraz już pewnie rozumiecie skąd KONIECZNOŚĆ stosowania diety! Przy tak dużej dawce antybiotyków ryzyko grzybicy układowej to kwestia czasu. Chyba, że grzybowi nie dostarczy się pożywki w postaci cukrów, drożdży, mąki pszennej, skrobi, produktów fermentujących w przewodzie pokarmowym.... A grzybica układowa to kolejna przewlekła choroba, ciężka do wyleczenia.
Borelioza to temat rzeka, mocno kontrowersyjny i wzbudzający skrajne emocje. Jedno nie ulega wątpliwości: wbrew obiegowym opiniom, borelioza, zwana też chorobą z Lyme, to choroba ciężka, trudna do zdiagnozowania ze względu na szereg nieswoistych objawów ze strony różnych układów, potwornie trudna do leczenia, niestety bywa, że śmiertelna. W necie jest naprawdę szereg ciekawych artykułów na jej temat, ale żaden z nich nie odpowie jednoznacznie na pytanie, która z metod jest jedyną i słuszną. Być może takowej po prostu nie ma.
Ja polecam rewelacyjny, dość wstrząsający film o chorych na boreliozę. Cyt: „Interesujący film o życiu w chorobie i niuansach jej leczenia. Wart podkreślenia jest fakt, iż film zaprezentował w sposób śmiały kontrowersje jakie od lat powstały wokół choroby z Lyme. Z jednej strony barykady stoją obrońcy "starego porządku" uważając boreliozę (i infekcje współistniejące) za znikome zagrożenie, ze względu na łatwość ich leczenia. Po przeciwnej stronie stoją natomiast lekarze uważający walkę z chorobą za proces długotrwały i dużo bardziej skomplikowany (długotrwała antybiotykoterapia zestawami leków działających na wszystkie formy krętka + leki wspomagające organizm)....”
Naprawdę warto to zobaczyć! Chętnie dowiem się jakie wywarł na Was wrażenie.

http://www.dailymotion.com/video/xpllj9_under-our-skin-2008-2-2-napisy-pl_shortfilms#.USMko_K5zgM

W razie pytań na wszystkie odpowiem!!!!

3 komentarze:

 1. Cześć Ola, mojemu tacie pomogło leczenie boreliozy metodą UBIOLYME. Miano przeciwciał spadło praktycznie do 1/10 poziomów sprzed leczenia, i ustąpiło 90% objawów. Mam gdzieś skany spolszczenia tej książki. Mogę Ci wysłać te skany za darmo jak chcesz. Mój email: kasiam73@prvmail.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Borelioza jest na tyle poważnym tematem, że powinniśmy za wszelką ceną wystrzegać się choroby. By zabrać się za to skutecznie, powinniśmy najpierw zadbać o odpowiednią wiedzę, którą możecie zdobyć w internecie. Polecam na początek - przejdź do strony.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej, szybkie pytanie - gdzie testy na boreliozę?
  Zależy mi na szybkich, niedrogich i przede wszystkim rzetelnych badaniach. Miesiąc temu ugryzł mnie kleszcz i od tego czasu obserwuję u siebie szereg niepokojących objawów, obawiam się że może być to borelioza.

  OdpowiedzUsuń